F 22 / Sýpka 2021

Festival – výtvarné umění, divadlo, hudba, literatura, film, workshopy, diskuze v prostorách industriálního objektu u královohradeckého vlakového nádraží
21.– 28. srpna 2021
Hradecká sýpka, Za Škodovkou 898, Hradec Králové

PROGRAM:

16. – 21. srpna: V prostorách Sýpky probíhá umělecká rezidence kolektivu phonon~, umělců Jana Wildy a Piotra Bednarczyka. Výsledky jejich práce vycházející z kontextu místa budou představeny v rámci sobotní vernisáže a budou k vidění v průběhu festivalových dní.


sobota 21. srpna

18:00 OPENING / phonon~ crew, Jan Wilda, Faolán McGowan, Piotr Bednarczyk

Polina Khatsenka, Jan Krombholz: 7x0,6 m3 zvuku / site specific audio instalace

Site-specific prostorová zvuková intervence autorství členů kolektivu phonon~ Jana Krombholze a Poliny Khatsenka reaguje na velkorysé prostory sýpky a pracuje s jejími dispozicemi. Díly vzduchotechniky se stávají monumentálními ozvučnicemi pro vícekanálovou zvukovou soustavu. Rozvržení instalace nabádá návštěvníky prožívát dílo volným pohybem ve zvukovém poli. Sonický materiál použitý v kompozici se skládá z terénních nahrávek okolí, podpořených syntetizovanými tóny resonančních frekvencí jednotlivých objektů.

phonon~ je kolektiv audiovizuálních umělců z Ústí nad Labem, zaměřených na tvorbua zprostředkování experimentální elektronické hudby, zvukového umění a současné elektroakustické hudby. Všichni členové jsou aktivními umělci na poli zvukového a vizuálního umění. Kolektiv se také věnuje organizací událostí zprostředkovávajících performativní audiovizuální díla, aplikujicí médium prostorového zvuku. Členy kolektivu jsou Polina Khatsenka (mʊdʌk i), Iva Polanecká, Martin Marek, Jan Krombholz, Petr Hanžl.

Jan Wilda: Možnosti domova / instalace

Možnosti domova je instalace, která akcentuje existenciální potřebu bydlení a zabydlování se. Keramické objekty mohou být nahlíženy z různých měřítek. Jako 1:1 architektonické návrhy, připravené k zahnízdění, či naopak jako již předtím obývané a nyní opuštěné modely hnízd, neznámého, možná už dávno zapomenutého druhu. Objekty se vyznačují nečasovostí a nejasností architektonického záměru právě proto, aby se vrátily k samotné ideji toho, co znamená obydlí a připomněli nám jaké byly základní funkce a jádro domova v počátcích civilizace.

19:00 LOUFR (PL) / koncert

LOUFR je umělecký projekt polského skladatele a hudebníka Piotra Bednarczyka. Ve své tvorbě se pohybuje na polích instrumentální, elektroakustické a elektronické hudby. Při svém komponování pátrá po nevšedních zvukových strukturách, při čemž využívá neobvyklé techniky extrakce zvuku. Mihotá mezi estetikou noisu, glitche a klubové hudby. https://soundcloud.com/loufr

20:00 phonon~ : Na vodní bázi / audioperformance

Performance Na vodní bázi je založena na práci s terénními nahrávkami Labe a Jizery, jež byly pořízeny během týdenní rezidence v Hradci Králové. Od jemného šumu Labe, zurčení potůčků až po masivní dunění automatického jezu. Polina s Janem ve své performanci nahrávky živě postprodukují a vytvářejí hutný zvukový tok proudící prostorem sýpky. https://soundcloud.com/phononcrew


úterý 24. srpna

15:00–18:00 Plenér kresby a fotografie s lektorkou Klárou Svobodovou

Plenér zaměřený na kresbu a fotografii realizovaný ve spolupráci s ZUŠ Střežina. Přístupný pro veřejnost od 15 let. Nutná rezervace na k.svobodova@strezina.cz.  

18:00 Revitalizace industriálních objektů III. / přednáška & diskuze

Cílem dizkuzního panelu je představit příklady dobré praxe, sdílet zkušenosti a společně se zamýšlet nad možnostmi konverzí industriálních prostor pro kulturní a společenské účely. Hostem diskuze bude Lukáš Smetana, který před několika lety od původního majitele – mezinárodní mlynárenské společnosti – odkoupil areál pardubických Automatických mlýnů, založil Nadaci Automatické mlýny a nyní ve spolupráci s městem Pardubice, Pardubických krajem a předními českými architekty realizuje jejich rekonstrukci. Své zkušenosti zasdílí také Jakub Matoušek, majitel hradecké sýpky a hostitel tohoto festivalu. Diskusi bude moderovat Šárka Zahálková, členka spolku Offcity a kurátorka pardubické městské galerie GAMPA, která je jedním ze subjektů, který se bude stěhovat do areálu Automatických mlýnů.

20:00 Ima Teva / koncert

Ima Teva je atmosferický hudební svět, který dokáže být jak naprosto neústupný a odhodlaný prorazit hlavou zeď, tak i na kost obnažený a bolestivě intimní. Svět, ve kterém k vám promlouvá komorní vokál a elektronika a syntezátory zde nejsou v rolích zvukových hedonistických spasitelů světa, ale spíše jako zranění duchové minulosti, kteří vám svými žalozpěvy nedají spát.


čtvrtek 26. srpna

15:00–18:00 Plenér kresby a fotografie s lektorkou Klárou Svobodovou

Plenér zaměřený na kresbu a fotografii realizovaný ve spolupráci s ZUŠ Střežina. Přístupný pro veřejnost od 15 let. Nutná rezervace na k.svobodova@strezina.cz.  


pátek 27. srpna

18:00 Autorské čtení: Luboš Svoboda & Michal Drozen (moderuje Libor Staněk)

Současná česká poezie v posledních letech nabírá dle řady kritiků nový dech. Může za to i mladší generace básníků, která svou literární tvorbu prokládá jinými uměleckými disciplínami, čímž pro recipienta rozšiřuje variabilní možnosti jejich vnímání. Mezi tyto autory můžeme okrajově zařadit i básníka a šéfredaktora digitální kurátorské platformy Psí víno Luboše Svobodu a básníka, výtvarníka a hudebníka Michala Drozena. Jejich básnické čtení a následnou diskuzi bude moderovat literární kritik Libor Staněk II.

Luboš Svoboda (* 1986) je básník a šéfredaktor Psího vína. Narodil se v Chýnově, žije v Praze. Vydal sbírku Vypadáme, že máváme (Fra, 2014). Vede nakladatelství Lačnit Press. http://www.zlodejpapiru.cz

Michal Drozen (* 1989) je absolventem Ateliéru kresby Jiřího Petrboka na pražské Akademii výtvarných umění. Místní scéna ho zná především jako tvůrce velkoformátových autoportrétů a kresebných záznamů z panelových sídlišť. Je frontmanem pražské kapely Dingo. V současné době vystupuje i ve svém sólovém projektu Spiral Sadness.

20:00 Spiral Sadness / koncert

Býval to Country Sinner. Dokud nebyl. Když Michal Drozen naplnil svou dlouhotrvající fantazii a přivedl svůj školní projekt Dingo na jinou úroveň, nebylo třeba dalšího alter ega venkovského outsidera. Místo toho popostrčil své samotářské já, vzal elektrickou kytaru a levný drum machine a začal skládat osobnější písně, než jaké možná znáte z Dinga. Spiral Sadness je sadcore lo-fi prázdnota, v mnoha ohledech jedinečná a odvážná, přesto minimální. Je oslavou kutilského přístupu (což je v Drozenově muzikantské a výtvarné kariéře docela běžné). http://soundcloud.com/spiralsadness

21:00 Faolán McGowan / audio performance

Faolán McGowan pochází z Glasgow a v současnosti patří mezi ty nejzajímavější jména na pražské experimentální elektronické scéně. Vyniká předevsším dynamickou prací s modulárními sytezátory a inovantním přístupem ke struktuře svých hudebních vystoupení. V na programu Sýpky se bude podílet hudební performancí sestavenou ze zvuků, které během svého rezidentního pobytu nasbírá (nahraje) v různých částech objektu. https://soundcloud.com/evilmedved

21:30 Šumař^^^ + Obelisk of Light / koncert

Společné vystoupení projektu Šumařˇˇˇ a královehradeckého ambientního zvukového mága Obelisk of Light slibuje mimořádný zážitek.

Za přezdívkou Šumařˇˇˇ se skrývá Luboš Svoboda, hudebník a básník, hlavní postava platformy Psí víno, člen improvizačního kolektivu Fokume, editor nakladatelství Lačnit Press a muž mnoha dalších profesí. Jako hudebník se samostatně prezentuje především improvizovanými šumy, generovanými feedbackem, oscilátorem, walkmanem či syntezátory, jenž občas prorazí rytmus. Neambiciózní hudebník, který bez problémů obstojí v kontextu současné experimentální špičky propojí svoje vystoupení s hudebními světy projektu Jana Kašpara, s názvem Obelisk of Light, které transformují minimalistické motivy do sytých dronových ploch a rytmicky abstraktních struktur. https://soundcloud.com/sumar-1, https://soundcloud.com/obelisk_of_light 


sobota 28. srpna

14:00–20:00 Divá Bába chill out

Zóna se čtením a dílnami kreslení, vyšívání, koláže s Ilonou Machovou a Kateřinou Zelingerovou.

14:00, 15:00, 16:30 Vendula Tomšů & Ian Mikyska: Pět knih / divadlo

Pět knih, pět symbolů vědění. Atlas, nebo snad bible? Co znamená okamžik v životě člověka oproti časovému kolosu lidstva, planety, nebo dokonce celého vesmíru? Existuje něco jiného, než přítomný okamžik? Vendula Tomšů a Ian Mikyska za pomoci všeobjímajícího atmosferického zvuku, poezie a knih, jako archaických totemů vědění, prozkoumávají dimenze věčné a nekonečné přítomnosti. V intimním prostoru si společně kladou otázku, jaká je naše pozice vůči planetě, slunci, nebo vlastnímu dechu. Představení pro max. 12 diváků.

V roce 2021 je představení součástí programu Nová krev na scéně organizace Nová síť.

14:30–17:30 Výtvarná dílna s Klárou Svobodovou

Výtvarné setkání se zaměří na zkoumání tvarů a struktur nalezeného materiálu v prostorách sýpky. Pomocí otisků, frotáží, perforace a volné tvorby společně vytvoříme grafiky, které se stanou součástí prostoru sýpky. Workshop je určen pro děti i dospělé.

16:00 Petr Válek / koncert

Vystoupení malíře, kreslíře, ilustrátora, hudebníka a autora podomácku vytvářených hudebních nástrojů a kinetických objektů Petra Válka. V poslední době ho fascinuje zejména vyrábění zvukových objektů z nalezených materiálů: mechanické a elektro-mechanické zvukové nástroje a různé samohybné kinetické strojky využívá k hledání a mixování zvuků. Své téměř každodenní hudební performance zveřejňuje na kanálu Youtube po přezdívkou VAPE, sledovat ho můžete i na Instagramu. Petra Válka baví interakce se spoluhráči i s nepřipraveným publikem, proto se svými přítvory občas vychází z ateliéru ven do galerií a klubů. Prezentovat se bude koncertním vystoupením s využitítm svých hudebních instrumentů.

18:00 FREM / projekce autorského dokumentu, režie Viera Čákanyová, 74 min (DAFilms)

Film je reakcí na současnou vlnu posthumanistického uvažování způsobeného rozvojem technologií a umělé inteligence stejně jako klimatickou krizí. Lidský druh si začíná uvědomovat svou nedůležitost a pomíjivost a lidská identita se ocitá v krizi. Snímek FREM se pokouší tento pocit reflektovat a vytváří odlidštěný a odcizený pohled na krajinu a přírodu za hranicemi lidského vnímání skutečnosti. Kusé myšlenky a útržky dialogů, různorodá hudba přerušovaná ruchy a glitchy a zdánlivě zmatená, neukotvená kamera vytvářejí znepokojivou filozofickou úvahu nad limity antropocentrického myšlení.

Viera Čákanyová (* 1980) absolvovala v oboru scenáristiky na VŠMU v Bratislavě a na FAMU na katedře dokumentární tvorby. Její studentské filmy získaly mnohá ocenění. Viera Čákanyová působí mimo jiné jako dramaturgyně a střihačka na dalších nezávislých projektech a natáčí dokumentární filmy pro televize a neziskové organizace. Podílela se na povídkových filmech Gottland (2014) nebo Slovensko 2.0 (2014). Film FREM je jejím celovečerním debutem.


Festival pořádá MENU, z. s. a Ofcity z. s. ve spolupráci s rodinou Matouškovou, ZUŠ Střežina, Novou sítí z.s., projektem DAfilms a Galerií moderního umění v Hradci Králové.

Za finanční podporu děkujeme: statutárnímu městu Hradec Králové a statutárnímu městu Pardubice