Náměstí Republiky 1
Fotograficko historická prohlídka po náměstí Republiky v Pardubicích. Fotografie jsou vybrány z archívu DPMP a od pana Ing. Ladislava Podivína.
Historie náměstí Republiky
V místech, kde se dnes nachází náměstí Republiky tekla jetě na počátku 20. století tzv. "Městská řeka". Tento kanál byl vybudován už za pánů z Pernštejna a sloužil pro potřeby jeho obyvatel. Před kostelem sv. Bartoloměje se spojoval s "Městskou struhou". Jetě na konci minulého století mělo toto prostranství naprosto venkovský vzhled. Na konci 19. století zde byl postavena první honosná stavba dnešního paláce Hybských.
Roku 1907 byl položen základní kámen ke stavbě divadla. Do té doby se kulturní akce konaly v sále hotelu Veselka. Stavba divadla byla dokončena v prosinci roku 1909. V té době jetě podél divadla protékala městská řeka, ale ta byla zanedlouho po dostavbě zrušena a celé prostranství dostalo zcela jiný vzhled. Budovu divadla navrhl architekt Antonín Balánek v novorenesančním stylu. Na vrcholu budovy je vymodelována socha Genia, která má podobu Emy Destinové.
Kolem celé budovy jsou na zdech medailony s podobiznami hudebních skladatelů a dramatiků. Opona divadla připomínala tu Hinaisovu z Národního divadla a představovala nymfy v březovém háji. Tato překrásná opona však při požáru divadla v roce 1931 shořela. Její kopie se však zachovala a v době 2. světové války byla ukryta na radnici v Holicích. Avšak i tato opona shořela při požáru radnice roku 1945. Roku 2002 se konala veřejná sbírka, při které bylo vybráno více jak jeden milion korun a tak 11. ledna 2003 byla nová opona, která připomíná tu původní, slavnostně odhalena.
Další stavbou na náměstí je hotel Grand. Ten byl postaven těsně před zahájením Celostátní výstavy tělesné výchovy a sportu roku 1931.
Budova byla postavena podle architekta Josefa Gočára a kromě hotelových pokojů zde byla i pěkná restaurace, nejkvalitnější taneční sál v Pardubicích, kavárna a kino. Dnes to vše již patří minulosti, protože v roce 1990 byla budova uzavřena, dlouho přecházela z jednoho majitele na druhého, chátrala a od roku 1998 prošla rekonstrukcí. Od října 1999 zde funguje obchodní centrum s obchody a restauracemi s podzemním parkovištěm. Hotel, kino ani taneční sál zde již nebudou ...
Celému náměstí vévodí Zelená brána. Po obou stranách od věže se původně nacházely nevzhledné budovy kasáren a výrobny kočárů. Na konci minulého století byla zbořena kasárna a později i výrobna vozidel. Roku 1917 zde byla postavena budova Spořitelny a roku 1925 i budova dnešní Komerční banky.
Další významnou budovou na náměstí je kostel sv. Bartoloměje. Na jeho místě původně snad stával Cyriacký klášter. Ale je dost možné, že klášter stával v lokalitě dnešních Pardubiček. Klášter byl roku 1521 vypálen husity. Pan Vilém z Pernštejna zde nechal postavit kostel, který však roku 1538 vyhořel. Poté postavil stavitel Jiřík z Olomouce nový goticko-renesanční chrám, který má přibližně dnešní podobu. V kostele visí oltář umučení sv. Bartoloměje, na stěnách jsou fresky představující svatého Vojtěcha a sv. Floriána patrona hasičů, ale i Pardubic, protože Pardubice v minulosti několikrát vyhořely. V kostele je pohřben pan Vojtěch z Pernštejna, co dokládá jeho sarkofág zde umístěn. Roku 1912 provedl architekt B. Dvořák přístavbu západní části kostela, která dnes tvoří vchod do chrámu. Tato přístavba působí opravdu elegantně a ke kostelu vhodně zapadá.
(zdroj - externí odkaz – Pardubický kaleidoskop)